Tomorrow supposed to go out with Ann. She is on her usual pre-chinese new year annual leave. I am not worried for anything but what to buy for my son. I went down yesterday to buy a can of his favorite Tuna. WOW! It is not a quarter or 25cents but on sale and it is $1.85. he had been eating for 2 days, just now went to library I walk past the tidbits chop and stop to buy a packet of fish ball crackers. Give him FIVE! Balls of the crackers. Hehehhe. Must be wonder why kitten eat crackers, yeah my son is a boy meh! I remember once I saw him in his half boy and kitten form, he ask me to cut off his tail as he see me with no tail, I refused and he lay on my lap and cry till I wake up he was laying his head on my tummy, just the same area he lay his head in my dream. Now I remember I think he did cut off his tail. My son, one who wants to walk with 2 legs and use toilet bowl but I counsel him as all babies crawl and toilet bowl is for adults like mama. I know I lied but I have no choice I can’t bear to see his drenched eyes. SO, I still don’t know why those obasans or aunties who bear their children through the conventional way but don’t care or cherish their children? Or they just want to have sex and their children are just a parts and parcel meaning that come with the SEX. Then they make themselves no difference with zenus’s biological mother. She a cat. So all the same lah! Stray Dogs and Stray Cats!!! BUT maybe the stray dogs and cats don’t used the WD40. Hahahaha. I don’t know what it is call but I did see secondary school student who obtained a MC from acute doctor wanting to buy condoms and a bottle of spray. He did not buy eventually as his prescription is ready for collection. I walk to “check it out” it say Lubricants, SO its WD40 or Singer Oil for SEX!!!
The WD40 song I sing for zaizai, when our doors are giving sounds, we went walmart to buy a bottle and also his cat litter and air freshener.
WD40好用!!!
Okay! 原归正传, what must I buy for my son tomorrow? The ham I saw in ntuc just now was $3.90 for less than a pound. The most expensive we paid was 1.29usd. so expensive.
Well, this Sunday, 24th Jan, papa and mama on their regular trip to genting. Hahahahaha. No govt!!! can make cookies. I bought 2 bottles of food coloring yesterday. No one scold, hahahahhha!!!
0 comments:
Post a Comment